TürkçeEnglishالعربية

ESWT Nedir?

Eswt Tedavisi , Yani Şok Dalga Tedavisi, vücudun dışarısında oluşturulan şok basınçlı dalgaların bir aplikatör  başlık aracılığı ile vücudun tedavi edilmesi gereken  bölgesine odaklanmasına dayanan girişimsel olmayan yeni bir tedavi şeklidir. Şok dalgaları yüksek basınçlı ses dalgalarıdır. Ayrica;  Kronik Prostatit vakalarinda` da ESWT bir tedavi secenegi olarak kabul edilmistir. ESWT ' yaklaşık 10 seneden beridir yeni tedavi alanları;

Erektil disfonksiyon  (Peniste sertleşme  bozuklukları)

Peyroni hastaligi         (Peniste eğrilme ve ağrılı sertleşmeye neden olan sert plaklar)

Kronik prostatit

 

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Nasıl Etki Eder?

Bu tedavi yöntemi rahatsız olduğunuz bölgedeki dokunun kanlanmayı arttırarak vücudun kendi tedavi mekanizmalarının devreye girmesini sağlar. Ayrıca hasar gören tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlayarak iyileşerek tedaviyi tamamlar.

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

 • Ürololoji'De
 • Erektil Disfonksion,  Peyroni Hastalığı,  Kronik Prostatit
 • Ortopedi`De
 • Kas Ve İskelet Sistemi Tendinit Tenosinovitleri
 • Dahiliye`De
 • Diyabetik Extremite Yaraları
 • Kardioloji`De
 • Koroner Arterioskleroz Vakalarında Kullanılmaktadır

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Tedavisi Nasıl Uygulanır?

ESWT Tedavisinde yumuşak doku seanslarında tedavi süresi yaklaşık 5 ile 20 dakika arasındadır.  3 ve 5 seans yapılmaktadır. 5 ile 7 gün ara ile yapılan toplam 3 ve 5 seans sonrasında yüksek oranda iyileşme hali olup 4 ve 6 hafta içerisinde ağrı ve şikâyetlerden büyük oranda ortadan kaldırılarak, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktadır.

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

ESWT ağrısızdır ve anestezi gerektirmez. Hasta ayakta tedavi olur ve hızlı olumlu sonuç alır. Hasta için bu tedavi yöntemi kalıcı olmakla birlikte ekonomik bir tedavi yöntemidir. ESWT tedavisinin ciltte oluşan hafif kızarıklık veya şişlik dışında önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Hastalar tedavi seanslarından sonra günlük işlerine devam edebilirler. Anestezisiz ve ilaçsız kısa sürede % 80 % 90 oranında kalıcı iyileşme sağlanan günümüzde uygulanan en son teknolojik yöntemdir.

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Kimlerde Uygulanmaz?

 • Penil bölge kanserlerinde
 • Ciddi kanama hastalığı olanlarda
 • Penil protez (mutluluk çubuğu) teşhisi konulmuş hastalarda uygulanamaz.

Hasta Ne Zaman Etkisini Fark Eder ?

İlk seanstan itibaren 1 haftalık süre içerisinde ağrılarda azalma, plaseboya benzer iyileşmeler görülebilir. Ancak kalıcı iyileşmek  için yaklaşık  8 ile 12 haftalık süre beklenmelidir.

ESWT'nin Güvenilirliği

Eswt'nin  kalıcı hiç bir yan etkisi rapor edilmemiştir. Tedavi sırasında minimal düzeyde ağrı olabilir Normaldir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tedavi sırt üstü yatar pozisyonda penisin iki tarafına ve kasık bölgesinde penis kökü diye tabir edebileceğimiz alana ultrason benzeri bir cihaz ile uygulanır. Uygulama bölgesine jel sürülerek ses dalgalarının vücuda geçişi kolaylaştırılır.
Tedavi toplam 4 seans ve her seans yaklaşık 20 -25 dakika kadar sürer. İki seans arası 5 günden az, 10 günden çok olmamalıdır.
Tedavi ağrısızdır. Tedavi sırasında hafif kaşıntı veya batma hissi olabilir. Tedavi sonrasında ciltte hafif kızarıklık görülebilir.
Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.
Tedavi öncesinde herhangi bir hazırlık gerekmez. Seans bitiminde günlük hemen hayata devam edilebilir.
Başarı oranı hastalığın şiddetine bağlı olarak % 60-80 arasında değişir.
Damarsal kaynaklı sertleşme bozukluğu olanlar (şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp hastalıkları, yüksek kolesterol gibi) tedavi edilebilirler.
Tedavi mekanizması yüksek frekanslı ses dalgaları ile yeni damar oluşumunu hedefler. Vücudun bu yenilenme süresi tedavi bitiminden sonra 1 ay kadar devam eder.
Doktoruna Sor!